Kuidas pesta suurt kaltsuvaipa?

Terra Mama - Kasulikku - Suure kaltsuvaiba pesemise juhend
Sul on kaltsuvaip, mis on pesumasina jaoks liiga suur ja raske? Sa oled ühes kauges väheasustatud punktis ja sul pole parasjagu autot käepärast? Aga vaip on juba liiga must ja nii see enam kesta ei saa
Mul oli just nii. Vaip oli juba aastaid suvekodus põrandal olnud ja üldine määrdumise aste ületas taluvuse piiri. Samas äraviskamiseks oli vaip veel liiga hea. Linnas viiksin ma sellise vaiba pesumajja. Meelde tuli sõbranna, kes igal suvel oma nõuka-aegseid pärsia vaipu koduhoovis peseb ja rõõmustab lapsi vahumerega. Kontrollisin internetist ka, et ehk on kellelgi mõni nipp varuks. Midagi liiga head ei soovitatud, välja arvatud naljamehed kusagilt lõuna poolt, kes pesid vaipa akutrelli otsa ühendatud harjadega. Noh, võib olla järgmine kord.
Otsustasin proovida vanast ajast teadaolevat meetodit, pesuharja ja seebiga.

Kuumalaine harjal keset päeva laotasin murule koormakatte, vaiba sinna peale ja pritsisin voolikuga märjaks. Pesemiseks kasutasin soomlaste pesuvahendit "Maton tehopesu", lahjendasin täpselt juhendi järgi. Liiga ujuvaks ja vahuseks ma olukorda ei ajanud, sest pärast peab kuidagi ka mustuse ja vahumere välja loputama
Harjaga hõõrumine on just nii raske nagu sa arvata võid. Aga samas paistis mõjuvat, sest pärast mõlemalt poolt läbihõõrumist ja jalgadega peal patsutades, tuli varvaste vahelt sopast vett ja veidi vahtu välja. Tatsusin vaiba peal edasi tagasi ja jätsin veidikeseks (ca 30 min) vahendi mõjuma. Jõin kohvi. Päike paistis. Kärbsed ja parmud sumisesid. Aida all mulksus siider. Järgnes loputamine. Rõõmuga märkasin koormakattel sopaloike ja olin üle tüki aja õnnelik mustust märgates: kui hästi, mingi osa on kindlalt väljaspool! Vinnasin vaiba pukklaua peale ja uhasin aiavoolikuga mehiselt, mõlemalt poolt ja lõpetasin siis kui enam silmaga nähtavat pesuvahendi vahu vinet ei tulnud. Vett kulus ikka täitsa palju. Samas hakkas vaip järjest värskem välja nägema. See osa oli üsna lõbus ja mitte eriti vaevaline. Ainult parmud elavnesid vee pritsimise peale. Lõpuks jätsin vaiba kuivama päikese kätte lamamistoolile kui kõige õhurikkamale ja lamedamale kohale, mis käepärast oli.
  Sain esimese vaiba puhtast ilmest innustust ja pesin ära ka teise pesumasina jaoks liiga suure vaiba. See oli vanem, õhem ja juba ka vanusest veidi nõrgemaks jäänud. Harjaga hõõrumine läks kiiremini, mustus hakkas rutem välja jooksma ja üksiti võis näha, et pesumaja mehed ei olnud ka kogu pesuvahendit vaibast kätte saanud (see vaip nimelt oli varem pesumajas käinud). Voolikuga vaipa kastes hakkas kohe lõbusalt vahutama.
Targad kasutavad kindlasti ka lapstööjõudu.

Vaipade kuivamine võttis muidugi aega. Tänu ideaalsele kuivatusilmale läks õhemal vaibal aega kuivamiseks üks päev ja paksemal kolm päeva. Ööseks lükkasin kuivatusalused katuse alla, et kaste kuivamist ei segaks. Parim olekski neid katuse all üle jämedama pulga kuivatada, kui selline koht juhtub olemas olema. Vajuvad raskusega ilusaks sirgeks. Mul sellist kohta polnud, pidin rohkem sagima.

Seega, pole põhjust vana-aja meetodites kahelda. Töötavad endiselt. Vaibad said kas nüüd täiesti puhtaks, aga tunduvalt puhtamaks (absoluutselt puhasteks saab ainult pesumasinas tihedalt pestes) ja eks neid võib varsti ju jälle pesta. Ja mitte enam nii mustadeks lasta minna. Selline pesemine on vaibale ilmselgelt sõbralikum kui pesumasin. Samas oleks peale pesemist väga väänata tahtnud, aga ei mänginud kuidagi välja. Soojal ja tuulisel päeval ning piisava vee olemasolul kaevus täitsa kena tegemine. Jalad said ka puhtaks. Järgmine kord kavatsen vaipade pesemist mitte edasi lükata.
Kontrollitud, soovitan!


Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Terra Mama kangastelgedel kootud toimne värviline vaip
Protsess. Lõbus porivärviline vaip

Järgmine

Terra Mama kaltsuvaip "Õitsev niit"
5 asja, millele mõelda kui hakkad vaiba jaoks põrandalt mõõtu võtma

Jaga seda artiklit