Kuidas valida targalt kaltsuvaipa

Mida võiks teada ja silmas pidada, ennem kui ostad uue kaltsuvaiba?
Mõni aeg tagasi varustasid meid vanaemad kaltsuvaipadega. Ikka need vanad head triibulised või et siis ka keerulisemalt kootud, kuidas keegi aga oskas ja mis materjali kätte sai. Nende vaipade puhul me liiga kriitilised pole, sest ikkagi oma vanaema ja kui kulubki ära, siis tellime uue. Kodune ja soe tunne on nagunii.

Kui aga hakkame laadal, turul või poes ringi vaatama, siis võiks üht-teist silmas pidada.Kõige tähtsam asi kaltsuvaiba juures on LÕIM. Kui lõim on kehv, siis ei pea vaip kuigi kaua vastu. Parim on tõenäoliselt linane - naturaalne ja pika kiuga, kestab kaua. Miinuseks on siin hind. Kvaliteetne linane niit tuleb Leedust ja Saksamaalt, aga ta on siis ka täitsa kallis, mis omakorda tõstab kaltsuvaiba hinda. Mina ise linasest lõimest põrandavaipa kududa ei raatsi, olen ta jätnud peenemate ja põrandast kõrgemal käivate toodete jaoks. Järgmine valik on kunstmaterjalist lõim, mis peab tunduvalt paremini vastu kui puuvillane lõim või et siis viskooslõim. Puuvillane lõim on (vähemasti kududes) käe all väga mõnus, annab järele ja on üsna pehme, aga eks ta siis on ka kiirem kuluma. Eriti kui vajad vaipa väga käidavasse kohta. Ja eriti kui tahad, et vaibal oleksid narmad. Lohutuseks on puuvillase ja viskoosist lõime puhul see, et võib olla sa ei tahagi vaipa, mis kestaks isalt pojale ja vahepeal tahakski mõnda uut värvi või mustrit katsetada. Ega nad nüüd niii ruttu ka ära ei kulu!

Kunstmaterjalistlõimega vaibad on muidugi kõige püsivamad. Eriti kui otstesse pole narmaid jäetud, vaid need on vaibaserva sisse keeratud ja kinni õmmeldud. Sellised vaibad peavad täitsa hästi isegi pesumasinaga pesemisele vastu. Näiteks vt selline vaip Aga ka üldine käimiskindlus on suurem. Vastandina lõimesortide erinevale kulumisele, ei juhtu sissekootud tekstiiliga midagi erinevat. Selle kulumine on kordades pikem kui lõimel.Siit tuleb järgmine oluline asi - KOETIHEDUS. Mida tihedamalt on lõimi ja kõvemini kude kinnilöödud, seda kauem vaip kestab. Kui ikka sõrmed läbi lähevad, siis on vaip üsna varsti selline vedel ja tema aeg saab läbi. Samas kaltsuvaibale käibki vähem lõimi kui näiteks voodikattele, sest kui lõim on liiga tihe, siis ei saavuta vaip vajalikku paksust. Klassikalisel kaltsuvaibal on 1 cm kohta umbes 2-3 lõimelõnga. Aga, kui sa just sellist hõredamat ja kergemat sorti vaipa vajad, siis ära tee sellest välja. Kui kõnnitakse vähem ja vaip on just õiget värvi. Eks siis pärast vaatab jälle edasi.


NARMAD on järgmine punkt, mida silmas pidada. Üldiselt teevad vaiba eluea lühemaks. Sissepööratud serv ja kinniõmmeldud narmad annavad kõvasti kasutusaega juurde.


Kudujaoskuste ja vilumuse kohta annavad selget tunnistust vaiba servad. Algajal kipuvad nad lengerdama ja kui mitte kasutada kangapingutajat, siis võtavad vaibad vahel ka porgandi kuju. Eriti kui on kasutatud erineva jämeduse ja koostisega materjali, n nagu siin. Harilikult korvab selle vaibast õhkuv kudumisrõõm.Ja viimase asjana on vaja hinnata vaiba PAKSUST. Kergemat ja väheldasemat vaipa on hea kloppida. Kahepoolselt kootud (täiskoekirjas vaibad, inglise keeles "summer-winter") on tavaliselt paksemad, mattjamad ja neid juba ei klopi. Kestavad muidugi kaua, sest nõrgim lüli - lõim - on varjatud. Pesumasinaga neid ei pese ka. Aga nemad jälle ei libise põrandal ja on külma põranda puhul sinu parimad sõbrad. Vaata n sedaNii et kui oled ka hooldamise osa läbi mõelnud, võibki juba rahuliku südamega osta. Kõik need erinevad väljatoodud punktid aitavad sul teha kaalutletud ostu. Kes mida eelistab ja millist vaipa parasjagu vaja läheb. Kui nüüd kvaliteet hetkeks kõrvale jätta, siis tegelikult on ostes vaiba värv ja muster kõige tähtsamad. Ja mõni vaip kohe hüüab, et vii mind koju!Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Tekstiil uputab maailma

Järgmine

Kas TOIMNE või LABANE?

Jaga seda artiklit