KKK

KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED


Missuguseid vaipu Terra Mama pakub?

Terra Mama koob kaltsuvaipu ja villaseid vaipu. Enamasti taaskasutustekstiilidest, aga vahel ka tööstuslikest jääkidest. Sellest materjalist, mis elu on parajasti kätte toonud tuttavate kappidest, sahtlitest ja nõukaaegsetest kastidest. Kahte ühesugust naljalt ei tule. Inspiratsioon ja mustrid tulevad tuulest nagu ka luule. Hoiame aus iidset kangakudumise traditsiooni ja elagu slow life

Kui suuri vaipu saab Terra Mama üldse kududa?

Meil on kasutusel etnograafilised e vanad puusepa tehtud kangasteljed. Nende kudumislaius jääb 1.5m juurde. Kuna kõik vaibad on telgedel pinge all, siis pärast pingest vabastamist e vaiba mahalõikamist telgedelt, nad tõmbavad kokku. Paksemad vaibad jäävad lõpuks u 135 cm juures pidama, õhemad võivad jääda 140 cm laiusteks. Pleedid võivad kuni 140 cm laiaks jääda. 
Pikkus on vähem limiteeritud - kui palju poomile aga mahub. Üldiselt pole liiga pikki vaipu hea kududa. Mida paksem rull poomil, seda raskem on lõimepinget säilitada, koematerjali ei saa piisavalt kõvasti kinni lüüa ja vaip võib lõdvaks jääda. Siiani on pikim kootud vaip 8 m pikkune. (Eriti pikkade vaipade jaoks ehitatakse kangasteljed ümber ja asendatakse puust poom terasest vardaga) Tegelikult saavad kaltsuvaibad reeglina väga rasked ja neid on kodus tülikas käsitleda - nii et väga pikka vaipa on parem mitte ihaleda.

Kas pakute tasuta transporti?

Jah. Eesti piires ja pakiautmaatidesse neile klientidele, kes ostavad vaipu või pleede.

Kuidas ma pean oma vaiba eest hoolitsema?

Kaltsuvaiba eest hoolitsemine on üsna lihtne. Vajadusel kloppimine või tolmuimeja. Villased vaibad vajavad pesumajateenust. Kaltsuvaipu aitab pesta pesumasin, kui vaip aga trumlisse mahub. Suuremad vaibad tuleb pesumajja viia, tavaliselt on kodus nende pesemine ja kuivatamine keerulisem, eriti kütteperioodil. Suvel saab õues harja ja seebiveega puhtaks küürida. Viimatinimetatud võimaluse kohta loe meie rubriigist Kasulikku

Kuidas hooldada Terra Mama kangastelgedel kootud pleede?

Liiga tihedat hooldust pleedid ei vaja.  Vahel on hea neid õues kloppida ja talvel võib miinuskraadidega väljas tuulutada - et koisid hirmutada. Pesemiseks sobib nii pesumasina villapesu programm villashampooni ja äädikaga kui ka käsitsi, pehmelt muljudes. Täpsemalt loe siit artiklist

Milline on vaipade tagastusvõimalus?

Kui tõesti on midagi valesti läinud, siis on olemas mõned võimalused asja parandada, aga kui kohe üldse ei klapi, siis katan kulud pärast vaiba tagasisaatmist. Siis peab vaip olema muidugi kasutamata ja plekitu, nagu alguses.

Kas vaipu saab kusagil ka oma käega katsuda ja silmaga vaadata?

Saab. Lepi telefoni teel (56468547) aeg kokku ja tule vaipu vaatama Tartus Karlovas. Kõige kindlam meetod veenduda õiges värvitoonis, paksuses ja pehmuses. 

Kas Terra Mama vaibad on jätkusuutlikud ja loodussõbralikud?

JAH!  Tänu Terra Mama usinale vaibakudumisele satub kilode kaupa vähem tekstiili prügimäele. Samas on kaltsuvaiba materjal ka enne vaipa sattumist kordi ja kordi läbi pestud, kangatootmise keemilised jääkained on välja uhutud ja vaibad on puhas preemia loodusele.

Kui pikk on vaipade tarneaeg Eestis?

Valmis tooted postitame paari järgmise päeva jooksul peale ülekande tegemist (oleneb, mis kell ost on tehtud). Edasi sõltub kõik juba postiteenuse kiirusest. Üldjuhul jõuab vaip peale ostu kolme päevaga kohale. 

Kas Terra Mama kaltsuvaibad on pesumasinas pestavad?

Jah. Ainuke tingimus on, et nad peavad pesumasina trumlisse mahtuma ja seal ka liikuma mahtuma. Soovitan kasutada eelleotusega õrna pesu programmi ja tsentrifuugi pöördeid mitte üle 500. Oleneb muidugi kui mustaks on vaip ajaga saanud, aga leotamine teeb asja harilikult paremaks. Madalad tsentrifuugi pöörded jätavad vaiba üsna raskeks ja kuivamine võtab kauem aega, aga see-eest on vaipa vähem mehaaniliselt räsitud ja vaip ei muutu vedelaks. Kuivatamiseks me tõmbame vaiba sirgeks ja nii kandiliseks kui saab. Nööril kuivatamine on täitsa ok. Parim on tugev pulk või jämedam varras, siis ei vaju vaiba sisse pesunööri jälge.

Milliseid materjale kasutatakseTerra Mama kaltsuvaipades?

Koome oma vaipu põhiliselt taaskasutatud tekstiilidest. Materjal koguneb meie tuttavate keskkonnateadlike inimeste kappide koristamise tulemusena. Vaipu koome puhastest ja pestud riietest ja vajadusel peseme-tuulutame-värvime toodud riided üle. Tegelikult on kõik kaltsukompsude toojad küll vastustustundlikud inimesed ja enamasti ongi kappidesse seisma jäänud pestud riided. 
Vahel satub sekka ka tööstuslikke jääke ja sünteetilisi lõngu. Siis on tegemist uuskasutusega.

Kuidas saan teada õige vaibasuuruse?

Mõõda ära vaipa vajav pind ja loe rohkem artiklist "5 asja, mida peaksid teadma kui hakkad vaipa valima oma koju"

Kas ma saan tellida vaibanäidiseid?

Kahjuks ei saa. Iga kaltsuvaip on kordumatu ja sõltub ilmast, tujust, olemasolevatest kaltsukeradest, tuulest tulnud inspiratsioonist. 

Missugustest lõngadest kootakse Terra Mama pleede?

Terra Mama pleedid on põhiliselt kootud eesti lammaste villasest lõngast. Veel leidub vanaemade sahtlipõhjades hästi hoitud lõngavihte, mis on koidest pääsenud ja pole seismisega käest läinud. On tuttavate lammaste villa, mis on ise pestud ja villavabrikus lõngaks kedratud. Vahel lõbutseme ka kvaliteetsete uute segulõngadega, mis jõuavad meile peale kodude koristamist - seismajäänud, vussi läinud projektid, valearvestusega ostetud lõng või et kuduja ise loobub oma varudest. Siin taaskasutust pole, pleedid vajavad kvaliteetset lõnga.

Kui vastupidavad on kaltsuvaibad?

Oleneb kasutuskohast, kasutamise intensiivsusest ja kudumisviisist. Magamistoa vaibad kestavad vabalt kuni 20a, köögis ja esikus ilmselt vähem, aga kindla peale aastaid.  Narmastega vaipu loetakse veidi nõrgemateks, aga ainult pööratud serv ei taga ka igavest kestmist.
 

Kuidas ma saan tellida omale sobivat vaipa?

Kirjuta e-kiri terramama.shopinfo@gmail ja anna teada oma soovist. Hea oleks, kui sa teaksid juba omale sobiva vaiba mõõte ja oleksid järele mõelnud, kas vajad õhemat või paksemat kaltsuvaipa. Aga kui ka ei tea, siis mõtleme koos välja. Abiks võib olla kui leiad mõne oma lemmiku meie kodulehel tehtud tööde hulgast. Täpselt samasugust muidugi ei saa, aga sarnase saame kududa. Tellimuse täitmine võib võtta veidi aega sõltuvalt sellest, kui palju vaipu ennem järjekorras on. Võimalikust pikast ooteajast ei maksa heituda, sest võibolla läheb sul vaja just sellise laiusega vaipa, mis klapib kellegi teise varemtellinu sooviga, nii et mitu tellimust saab ühendada ja vaip saab rutem valmis kui oleksid arvanud.
Vaipa võib tellida ka oma isiklikust kapikoristuse riietehunnikust. Siis on sinu enda vanaks jäänud armsad riided sinuga veel aastaid koos. Sel juhul võtab sorteerimine ja ribade lõikamine rohkem aega ja see variant sobib nendele tellijatele, kellele on oluline põhimõte ja tulemus ning neil pole vaibaga kiire.