3 võimalust villaste beebitekkide pesemiseks ja kuivatamiseks. Sobib ka suurrätikutele

Kas oled mõelnud väikese murega, et kuidas see villaste asjade pesemine tegelikult käib? Ja kuna täpselt ei tea, siis pigem ei julge ühtegi koju soetada? Sest vanaema ju oskas, aga ei saa enam tema käest küsida
Tegelikult on see kõik muidugi lihtne. Vill on väga vapper materjal ja andestab üsna palju. Seega

1. Võimalus: pese käsitsi pesukausis või vannis. Lase kauss ihusooja vett täis, pane sortsuke n Orto villashampooni. Sobivad ka muud villapesu vahendid. Sega. Väga suurt vahuhunnikut pole vaja, vesi peaks olema näppude vahel hõõrudes veidi libe. Suru beebitekk või muu villane toode vee sisse ja lase tal seal hetk (kuni paar tundi) olla. Kui su villane ese on vääga must, siis peab võibolla vett vahetama. Villakiul on nimelt selline imeline omadus, et mustus ei lähe mitte kiu sisse, vaid jääb karvakeste vahele ja kui sa eset kergelt vees liigutad ja muserdad, siis jookseb see ise üsna kergelt välja. Kerge eseme muserdamine ja liigutamine vee sees ja võibki loputama asuda. Oluline on vältida suuri temperatuuride kõikumisi, ehk et ära lase otse villase eseme peale joosta raudkülmal või väga kuumal veel, võid beebiteki või suurrätiku ära vanutada. Loputa läbi 2-3 vee ja puserda nõrgalt kuivaks, ära vääna kogu jõudu appi võttes. Viimasesse loputusvette lisame väikese sortsu äädikat, see teeb värvid kirkaks ja eemaldab viimased seebijäägid.

Kui sinu villane ese on väike, n beebitekk, siis võib suuremaks väänamiseks kasutada saunalina, mille saab koos tekiga rulli keerata, nagu keeraksid rullbiskviiti. Selle pehme rulli peale võid juba põlvedega astuda ja natuke tammuda. Saunalina läheb märjaks ja beebitekk saab üsna kuiv. Nüüd saab eset juba tasapinnale kuivama sättida. Eriti edasijõudnutel on olemas spetsiaalne villaste asjade venitamise raam, mida teeb OÜ Sujur haapsalu sallide venitamiseks. Need, kellel see raam on olemas, ilmselt juhtnööre ei vaja. Need, kellel pole, võivad kasutada pesukuivatusresti, kuhu ta võimalikult sirgena saab laotada lõplikult kuivama. Või laotavad põrandale järgmise kuiva froteerätiku või lihtsalt lina ja sinna peale saab panna beebiteki kuivama. Kangastelgedel kootud beebiteki jaoks on see väga piisav. Varrastel kootud beebitekk saab sirgem kui teda veidi pingutada nööpnõeltega (roostevabadega). Nõelad jäävad hästi rätiku ja vaiba sisse pidama. Üldiselt pitsrätikud ja - tekid kuivavad ruttu, liiga kaua pole vaja kuivatusalast üle hüpata. Kangastelgedel kootud tekikene võib tahta üleöö seista. 
Suvel võib resti muidugi õue tõsta, aga otsest päikesevalgust me siiski väldime. Päike pleegitab ja teeb lõnga imelikult krõbedaks, varjulises kohas säilitab lõng pehmuse. Ja kindlasti me ei riputa hinnalist villast eset pesulõksudega nöörile, sellest ei tule midagi head. Ebaühtlast venimist on pärast väga raske ära kaotada. 

Viimane viimistlus on kerge triikrauaga aurutamine. Pane tähele, et sa triikrauda ei aseta otse beebitekile, vaid ainult hoiad teki kohal. Minul on selline triikraud, mis aurutusriiet ei vaja, seega on ka see etapp lihtne. Kui sul on varrastel kootud beebitekk ja sa ei ole teda kuivatades kasutanud nööpnõelu, siis võtab pressimine ilmselt veidi rohkem aega. Katsu pressida nii, et tekk jääks ruudukujuline, on meeldivam teda edaspidi vaadata. Kuigi sooja annab ta ka rööpkülikuna.
Veidi tahkumist triikimislaual ja pestud ese on nagu uus!

2. Võimalus:  pese pesumasinas ja kasuta villapesu programmi. Tsentrifuugi madalatel pööretel, n 400 rpm. Mul pesukuivatit pole ja seega ma ei oska selle kasutamist julgustada. Pesumasinast võttes raputa beebitekk sirgeks kõiki külgi pidi. Tsentrifuugitud villane ese saunalinas rullimist ei vaja, võib kohe asetada tasasele alusele kuivama just nii nagu eelpool kirjeldasin. 

3. Võimalus: vii keemilisse puhastusse ja palu vesipesu. Beebitekkide ja suurrätikute koostis on 100% villane, keemilises puhastuses küsitakse kanga koostist. Ise ma seda võimalust ei kasuta, aga olen kuulnud, et suuremate esemete puhul prouad seda teevad. Samas on seal olemas teatav oht toote vanutamiseks, aga küllap vastuvõtja selle kohta sind ka hoiatab. Jääb üle siiski ise kodus pesta.

Minu suurrätikud mahuvad hästi pesumasinasse ja üldiselt pesen ma neid seal. Suurrätikud on suured ja nende käevahel väänamine on veidi ebamugavam, aga õnneks oskavad tänapäeva pesumasinad villaga väga õrnad olla. Õrna pesu programm võib samas juba liiga kangeks osutuda, seda ma ei soovita, olen paar korda selle vastu eksinud ja rohkem nii ei tee. 
Pesuvahendiks kasutan mina alati Orto villashampooni. Olen proovinud ka Perwolli ja Hõbelõnga, aga viimasel ajal eelistan Ortot. Ikkagi kodumaine tootja ja ei mingeid liigseid lõhnaaineid. 

Nii et, julgelt tegudele! 

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Kas TOIMNE või LABANE?

Järgmine

Kuidas valmib Ümmargune Volangidega padi

Jaga seda artiklit