PLEEDID

Suurrätikuid ja pleede koon ma kõige parema meelega tuttavate eesti lammaste villast. See lõng ei tule küll nii kergelt kätte kui poelõng, aga rahulolu raiskamise lõpetamisest on ka kordades suurem. Eesti lambavillast kootud salle praegusel ajal ei taheta, sest eks nad saa veidi karedad (meie lambad pole ju ka mingid klassikalised villalambad), aga suurrätikuks sobib eesti lambavill suurepäraselt, hoiab hästi vormi ja on soe.  Meile omane juba lapsepõlve karupükstest saadik. Lõnga värvin enamasti ise:  saab erinevate pooltoonidega katsetada ja rõõmustada kui õnnestus saavutada sama värv kui vaimusilmas plaanitud. Ja ebaõnnestumisel saab jälle üle värvida. Lõnga värvimine on tore, soovitan julgelt proovida. Värvin ka looduslike materjalidega - lemmikud on avokaadod ja vöödikud (roosat värvi annavad mõlemad)
Parim osa pleedi kudumisel on muidugi planeerimine. Mustri ja värvi ja paksuse valik. Ja et mitu tükki korraga koon. Ja kas mustrit varieerida saab.  Või teeks seekord hoopis pontsho? Või on kellegi tellimus ees ootamas, siis muidugi peab sellega ka arvestama.
Poelõngade jääkidest ja tokilõppudest olen ka suurrätikuid kudunud, need saavad kirevamad ja tahavad rohkem mustri läbimõtlemist, sest materjali on piiratud koguses. Aga jälle on rõõm suur kui õnnestub ebamäärasest keramäest vormistada kasutatav ese, kus värv ja muster teineteist toetavad. Ragisevaid akrüüllõngasid olen küll vältinud, neid kasutame mujal -  aga näiteks vaipadeks väga head!